Okulumuzda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi.

Okulumuzda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma programı 19 Mart 2018 tarihinde saat 13.30’da  Afet İnan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı şehitlerimizin anısına saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı´mızın okunmasının ardından, günün anısına yapılan konuşmalar, okunan şiirler, sinevizyon gösterimi ve okul koromuzun seslendirdiği şarkılar ile program devam etti. 

Çanakkale Zaferinin 103. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu eşsiz destanda canlarını vatan uğruna feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Ankara Lisesi Müdürlüğü

28.03.2018 1059

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü - 201818 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü - 201818 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü - 201818 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü - 201818 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü - 201818 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü - 201818 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü - 201818 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü - 2018

Okul Müdürümüz İbrahim Ertürk´ün Programda Yaptığı Konuşma Metni:

Değerli Meslektaşlarım,  Kıymetli velilerimiz ve Sevgili Gençler…

Tarihi, nice şanlı zaferlerle dolu olan Türk Milleti’nin bir kahramanlık destanı olan, Çanakkale Zaferinin, 103. yıldönümünü anıyoruz.

Çanakkale Zaferi; Türk tarihinin en şanlı zaferlerinden biri, belki de birincisidir. Türk milletinin varlık-yokluk savaşıdır Çanakkale… Bittiği, tarihten silineceği düşünülen Türkiye´nin, üzerindeki tozları silkeleyerek ayağa kalkışıdır Çanakkale… Türk milletine diri diri giydirilmek istenen kefenin yırtılışıdır Çanakkale… Bir milletin, topyekûn,  bir ve beraber olduğunda dünyaya neler yapabildiğinin ispatıdır Çanakkale…

Çanakkale Boğazını geçmeyi hedefleyen İngiliz ve Fransızların amacı; Osmanlı’nın başkenti İstanbul’u almaktı.

Bu sayede Osmanlı’yı mazide bırakacak ve Türk Milletini bu topraklardan atacaklardı. On binlerce vatan evladı Anadolu’dan Çanakkale’ye geldi. Analar evlatlarına “Ya şehit ol yagazi” diyerek gönderdi cepheye. Vatan sevgisini evladının canından üstün tuttu. Gönderdi kınalı kuzularını Çanakkale’ye.

Üstün mücadelelerle kazanılmış bir zaferdir Çanakkale.

“Ben size, taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum’’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkaran bir zaferdir Çanakkale…  276 kiloluk top mermisini sırtına alan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarını ölümsüz yapmış bir destandır Çanakkale… Sömürülen ülkelere bağımsızlık duygusunu aşılayan emsaldir Çanakkale…  Mazlum milletlere bağımsızlık duygusunu aşılayan emsaldir Çanakkale… Mazlum Milletlere örnek olmuş, dünya tarihine nam salmış kurtuluş ve özgürlük savaşıdır Çanakkale…

Maneviyatın, maddiyatı yendiği bir imandır Çanakkale…

103 yıl önce ortaya konan bu birlik ve beraberlik ruhunun, yani Çanakkale Ruhunun, bu topraklarda ne kadar diri ne kadar canlı olduğunu, dün Çanakkale’de tüm dünyaya gösteren milletimiz, bugün de aynı ruh ve heyecanla,  kahraman ordumuzun kazandığı ve kazanacağı tüm zaferlerle, birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde sonsuza kadar yaşayacaktır.

Milletimizdeki birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun BENLİĞİMİZDEN hiçbir zaman çıkmamasını diliyorum.

Bu anlamlı günde;

Çanakkale Savaşında canlarını feda eden ŞEHİTLERİMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE, TÜM ŞEHİTLERİMİZİ rahmet, minnet ve saygıyla YAD EDİYORUM.

RUHLARI ŞAD OLSUN…