T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / ALTINDAĞ - Ankara Lisesi

Haberler

Nis

Liseler arası Kur’an-ı Kerim-i güzel okuma yarışmasında okulumuz, Ankara Lisesi öğrencilerinden Erkan Bilge güzel tilavetleri ile Altındağ İlçe üçüncüsü  olmuştur. 

Ankara Lisesi olarak öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Nis

Tüm dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, okulumuzda öğrenci, öğretmen ve velilerimizin katılımıyla 23 Nisan 2018 Pazartesi günü Afet İnan Konferans Salonu´nda düzenlenen program ile kutlandı. 

Nis

Okulumuz Fransızca Öğretmenleri Ali DİNC ve Neslihan KARADAĞ ile beraberindeki öğrenciler 02 Nisan 2018 Pazartesi günü Fransız Kültür Merkezi´ni ziyaret ettiler.

Nis

Türkiye´nin Mühendis Kızları Projesi kapsamında 29 Mart 2018 Perşembe günü okulumuz Nilüfer Gün Konferans Salonu´nda velilerimizin katılımıyla proje bilgilendirme toplantısı yapıldı. Okul Müdür Yardımcısı Emine Çapkan ve Rehberlik Öğretmeni Meryem HELİK tarafından kız öğrencilerimize yönelik olarak yürütülecek olan proje hakkında bilgiler aktarıldı. 

Nis

Mrt

Mrt

12 Mart İstiklal Marşının Kabülü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü etkinlikleri kapsamında, okulumuz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Hüseyin UĞUR ve beraberindeki 9-E sınıfı öğrencileriyle Mehmet Akif Ersoy Müze Evi´ni ziyaret ettiler. Milli marşımızın yazıldığı yer ziyaret edilerek, öğrencilerimize milli ve manevi değerlerin önemi anlatılmaya çalışılmıştır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşımız sırasında I. T.B.M.M. Burdur Mebusu iken, Tacettin Şeyhi tarafından selamlık bölümü kendisine tahsis edilen bu evde yaşamış ve İstiklâl Marşı´mızı bu evde yazmıştır.

Bu ev 30 Ekim 1949 tarihinde Şehir Meclisi kararı ile Mehmet Akif Ersoy Evi adını almış ve müzeye dönüştürülmüştür.

Ankara Lisesi olarak İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u rahmetle anıyoruz.

Mrt

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü´nün Yıldönümü okulumuz Afet İnan Konferans Salonu´nda düzenlenen program ile  kutlandı. 

Mrt

Sivil Savunma Haftası Etkinlikleri kapsamında 1 Mart 2018 tarihinde okulumuzda Yangın Tatbikatı yapıldı.  Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığından yetkililer tarafından öncelikle okulumuz konferans salonunda bilgilendirme sunumu yapıldı. Yapılan bilgi paylaşımları ve soru cevapların ardından okul bahçesinde kapsamlı bir yangın söndürme tatbikatı gerçekleştirildi.

Ankara Lisesi olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Yetkilileri´ne teşekkür ediyoruz.

Mrt

Erasmus+ programı kapsamındaki "Less Chemical More Quality Life" projesi ile ilgili olarak 25 Şubat- 03 Mart 2018 tarihleri arasında okulumuz  Müdür Yardıımcısı Emine ÇAPKAN, Kimya Öğretmeni Gülnur ÖZCAN ve İngilizce Öğretmeni Seçil PESEN eşliğinde 11. sınıflardan Damla AKKUŞ, Enes ERTAŞ, Murat Alihan AYDEMİR ve Enis IŞIK ile Portekiz-Porto Hareketliliği gerçekleştirildi.

Mrt

Gölbaşı ilçesinde bulunan Şehit Mustafa Tecimen İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri Jale Aktaş Aydın ve Gülşah Çanlı ile beraberinde bulunan öğrenciler, 28.02.2018 tarihinde  okulumuzda bulunan Ankara İl Eğitim Tarihi Müzesi´ni ziyaret ettiler. 

Ankara Lisesi olarak ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.

Ankara Lisesi Müdürlüğü

Şbt

2012 Yılında okulumuz Ankara Lisesi´nde Okul Müdürü olarak göreve başlayan Eşref Sağlık, 2017 yılı sonunda sağlık sorunları nedeniyle emekli olmuştur. 2012-2017 yılları arasında okulumuzda özveriyle çalışmış olan Eşref Sağlık 06.02.2018 tarihinde vefat etmiştir. Cenazesi 06.02.2018 tarihinde (bugün) ikindi namazından sonra Karşıyaka Mezarlığında defin edilecektir.

Ankara Lisesi olarak Eski Okul Müdürümüz Eşref Sağlık´a Allahtan rahmet, başta ailesi olmak üzere yakınlarına, dostlarına, öğretmen ve öğrencilerimize başsağlığı diliyoruz.

Ankara Lisesi Müdürlüğü

Şbt

Ankara İli Liseler Arası A Ligi´nde müsabakalara katılan erkek basketbol takımımız 5. Grup birincisi olarak bir üst tura çıkmış olup, eleme turunda oynadığı müsabakayı kazanarak Ankara´da ilk 6 okul takımı arasına katılmıştır. 

Ankara Lisesi olarak Okul Basketbol Takımı öğrencilerimizi ve onlara koçluk yapan beden eğitimi öğretmenlerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Ankara Lisesi Müdürlüğü

Ock

Okulumuzda halihazırda bulunan kız ve erkek mescitleri, yapılan tadilat ve yenileme çalışmaları sonrasında 11.01.2018 tarihinde İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Zülkarneyin Avcı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemil Şakar, beraberindeki heyet ve okul idarecilerimiz ile öğretmenlerimizin katılımıyla açılışı yapılarak tekrar hizmete alınmıştır.

Mescitlerimizin her ikisinde komple alçı ve boya işlemi yapılmış, abdest alma bölümleri yeniden tasarlanarak fayans uygulaması yapılmıştır. Her iki mescidimiz için özel olarak abdest alma lavabosı alınarak takılmıştır. Ayrıca sensörlü havlu makineleri yerleştirilerek modern bir görünüm sağlanmıştır. Mescit halılarımız yenilenmiş ve mescit girişlerine ayakkabılık ile mescit içine kitap dolapları yerleştirilmiştir.

Ankara Lisesi olarak mescit açılışımıza katılan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve beraberindeki heyete teşekkür ediyoruz. Değerli öğrencilerimizin kullanabilmesi için mescidimizin yenilenmesinde emeği ve katkısı olan başta okul müdürümüz Emine Çapkan olmak üzere herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ankara Lisesi Müdürlüğü

Şbt

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 98. yılı vesilesiyle okulumuz konferans salonunda bir program düzenlendi. Türk milletinin kaderini değiştiren bağımsızlık savaşının önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya ayak basması okulumuzda coşkuyla kutlandı.